ABD'deki rayların genişliği 4 feet, 8,5 inc'tir.

 

ABD'deki rayların genişliği 4 feet, 8,5 inc'tir.
Bu oldukça ilginç bir mesafe. Neden acaba tam olarak bu ölçüde? Çünkü İngiltere’de bu şekilde ve raylar ilk defa İngilizler tarafından yapılmış.
Peki neden İngilizler bu genişliği kullanıyorlarmış?
Çünkü ilk tren raylarını yapanlar eski tramvayları yapan kişilermiş ve bu genişlik de onların kullanmış oldukları genişlikmiş.

Neden acaba özellikle bu uzunluğu kullanıyormuş bu adamlar? Çünkü bu adamlar, tekerlekler arasındaki bu mesafeyi eskiden beri at arabalarını yaparken dikkate alıyor ve tramvayları yaparken de ayni şase genişliği ve araç gereçleri kullanıyorlarmış.

Güzel. O zaman, at arabalarında tekerlekler arasında neden bu ilginç olcuyu dikkate alıyorlarmış? Çünkü diğer bir olcu kullandıklarında eski bir İngiliz yolunda araba bozulmaktaymış ve bu yüzden yol izleri arasındaki mesafeye uyacak şekilde olcuyu tutturmak zorundaymışlar.

İyi de acaba kim bu eski yolları yol izlerini böyle oluşturacak şekilde yapıyormuş? Avrupa'daki (ve İngiltere’deki) ilk uzun mesafeli yollar Roma İmparatorluğu tarafından kendi savaşçıları için yapılmış ve o zamandan beri kullanıla gelmekteymiş.

Bu yol izleri neden bu şekildeymiş? Roma
İmparatorluğu’nun ilk savaşçılarının arabaları bu ilk tekerlek izlerini oluşturmuşlar ve diğerleri de arabalarının tekerleklerinin zarar görmesinden
korktuklarından, bu izlerin üzerinde gitmesini sağlayacak şekilde iki taklak arasındaki mesafeyi taklit etmek zorunda kalmışlar. İste bu nedenle, Roma İmparatorluğu için ya da Roma İmparatorluğu tarafından yapılan at arabalarının hepsi, tekerlekler arasındaki bu mesafeyi koruyacak şekilde ayni ölçülerdeymiş.

ABD'deki standart ray genişliği olan 4 feet, 8,5 inç olcusu Roma İmparatorluğu savaş-arabalarının yapılış kurallarından türemiş gelmiştir.

Kurallar öteden beri varolmuştur.

Bazen size bazı kuralları hatırlattıklarında, siz bu kuralların kimin k..cinin altından çıktığını sorarsanız, değil mi? Tam doğru yoldasınız, Roma İmparatorluğu’nda savaş arabaları, arabanın eni, tam olarak iki atin k..cinin arasındaki mesafeye eşit olacak şekilde yapılmıştır.

Simdi de bağlantılı başka bir konu...
Yine atların kıçı ve yolun genişliği ile bağlantı kuran başka bir ilginç hikaye.
Uzay aracı fırlatma rampasına baktığımızda, asil yakıttan kinin her iki yanında iki büyük füzenin yer aldığı dikkatimizi çeker. Bunlar SRİ (Soliç Roket Boosters) olarak adlandırılır ve Thiokol şirketi tarafından Ulah’taki fabrikasında üretilir. Aslında bunları tasarlayan mühendisler daha fazla genişlikte yapmayı istemişler, ama SRİ leb fabrikadan fırlatma rampasına trenle gönderilmek zorunda olduğundan ve tren yolu dağdaki bir tünelden gectiginden bu istekleri gerçekleşememiş.

Yani sonuç olarak, dünyanın en gelişmiş ulaşım sisteminin fırlatma füzelerinin dizaynı, iki bin kusur yıl önce bir atin k..cinin genişliği ile belirlenmiştir.

 

 

                                                                                                                 Sayfaya Dönüş

 

                                     Ana Sayfaya Dönüş